Description
AZM3 Sola 100
Features AZM 3
- Better, faster, and more accurate reading through the patented SOLA FOCUS vials
- Improved readability in dim light thanks to optimized SOLA luminous backing
- Outstanding measuring accuracy in standard and inverted position
- Lateral magnet installation for a seamless measuring surface and maximum protection of the magnet
- Strong neodymium magnet for high adhesive force
- Shock-absorbing end caps
Applications AZM 3
- Horizontal measurement
- Vertical measurement
| AZM 3 | |
| Item description | Box profile spirit level |
| Dimensions | 50 x 24 mm |
| Material | Aluminum |
| Surface | anodized |
| Color | gold |
| Profile weight | 750 g/m |
| Measuring tolerance, standard position | 0.50 mm/m (0.029°) |
| Measuring tolerance, inverted measurement | 0.75 mm/m (0.043°) |
| Number of horizontal vials | 1 |
| Number of vertical vials | 2 |
| Measuring surface | anodized |
| Magnet | Neodymium |
| End cap | 1-c |
| Magnet | Yes |