Description
Multi-purpose cross laser Nivel System CL2R
Variant description: Red laser beam
Technical characteristics
| Generated surfaces | 2x horizontal (360°), 1x vertical (360°) |
| Resistance class | IP 54 |
| Source of light | Red beam, 638 nm, laser class II |
| Self-leveling range | +/- 3° |
| Working temperature range | From -10 °C to 50 °C |
| Work range | 60 m (70 m with sensor) |
| Accuracy | +/- 2 mm / 10 m |
| Power supply | Batteries Li-ion 3.7 V (4000 mAh) |
| Clamping | ¼″, ⅝″ |
| Length x Width x Height | 130 x 90 x 133 mm |
| Weight | 0.86 kg |