Description
SL1 /200
Features SL 1
- Horizontal vials with high accuracy
- Extremely rugged profile made of high-strength aluminum alloy for a long service-life
- Better, faster, and more accurate reading through the patented SOLA FOCUS vials
- Break-resistant acrylic block vial with a tightness guarantee of 30 years
- Shock-absorbing end caps
Applications SL 1
- Horizontal measurement
| SL 1 | |
| Item description | Screeding level |
| Dimensions | 100 x 18 mm |
| Material | Aluminum box profile |
| Surface | natural |
| Color | natural |
| Profile weight | 870 g/m |
| Measuring tolerance, standard position | 0.75 mm/m (0.043°) |
| Number of horizontal vials | 1 |
| End cap | 1-c |