Description
SLXG2 / 250 Sola
Features SLXG 2
- Horizontal and vertical vial
- Better, faster, and more accurate reading through the patented SOLA FOCUS vials
- High-strength aluminum profile for professional builders
- Break-resistant acrylic block vial with a tightness guarantee of 30 years
- Shock-absorbing end caps
- Integrated handles for a more comfortable grip
Applications SLXG 2
- Horizontal measurement
- Vertical measurement
| SLXG 2 | |
| Item description | Screeding level |
| Dimensions | 100 x 18 mm |
| Material | Aluminum box profile |
| Surface | natural |
| Color | natural |
| Profile weight | 700 g/m |
| Measuring tolerance, standard position | 1.00 mm/m (0.057°) |
| Number of horizontal vials | 1 |
| Number of vertical vials | 1 |
| Handles | 2 |
| End cap | 1-c |