Description
Features VECTOR 50
- Easy to use
- 3-line backlit display
- Soft grip and ergonomic design
- Compact, lightweight, handy
- Automatic switch-off
Applications VECTOR 50
- Length measurement
- Area measurement
- Volume measurement
- Min./max. measurement
- Continuous measurement
- Indirect 2-point measurement
- Addition/subtraction
Technical details
| Item description | Laser distance meter |
| Dimensions | 105 x 47 x 27 mm |
| Measuring tolerance | ±1.50 mm |
| Operating temperature | 0 °C to +40 °C |
| Protection class | IP42 |
| Power supply | 2 x 1.5 V (AAA) batteries |
| Operating time (at 20 °C) | 5000 measurements |
| Laser class | 2, DIN EN 60825-1 : 2007-10 |
| Output power | < 1.0 mW |
| Wavelength | 650 nm |
| Storage temperature | -20 °C to +60°C |
| Usage area | 0.15 - 50 m |