Description
Laser level Nivel System NL720G Digital
Variant description: Green laser beam, the set includes the RD300G sensor
Technical characteristics
| Accuracy | +/- 0.72 mm/10 m |
| Self-leveling range | +/- 5° (quick leveling - electronic sensor) |
| Grade | +/- 10% (oś X, Y), digital |
| Working temperature range | From -10 °C to 50 °C |
| Work range with sensor | 700 m (diameter) |
| Power supply | Batteries Li-ion 7.4 V 5000 mAh |
| Source of light | Green beam, 515 nm, laser class 3 |
| Scanning | 0 / 10° / 45° / 90° / 180° |
| Head rotation speed | 100/300/600/800/min |
| Auto-fit function | Yes |
| Resistance class | IP 65 |
| Length x Width x Height | 274 x 173 x 232 mm |
| Weight | -2,85 kg |