Description
Multi-line laser PRO LK-4DG, green beam
- A green beam (515 nm) 4 times brighter than a red laser.
- Self-leveling thanks to the electronic compensator. It offers measurement accuracy of ±1 mm/10 m, similar to rotary laser levels.
- Electronic compensation eliminates almost practically the issue of generated lines shaking. It is not possible in devices with traditional automatic compensator cushioning.
- Generates four 360° planes: two vertical planes intersect at 90° (with cross-axis on ceiling and ground - laser plumb function) and two horizontal planes (the device generates the lower plane low to facilitate tiling).
- High accuracy of ±1 mm/10 m makes the laser level perfect for executing works demanding precision.
- A range of 30 m (radius) can be extended up to over 60 m (radius) using a laser beam detector. The laser level is perfect for operations carried out in larger areas.
- Numerous accessories facilitate work in any condition. If the device is out of reach, the remote control comes in handy. The rubber-covered scissor-type elevator base is perfect for working on slippery surfaces (for example in bathrooms). A hanger makes it possible to mount the laser in various ways.
- Safe work in every circumstance, thanks to the IP54 rating.
| Catalog No. | PRO-L1123 |
|---|---|
| EAN | 5901571526935 |
| Power | Li-Ion battery |
| Self-leveling system | Electronic compensator |
| Laser beam color | Green |
| Accuracy | ± 1 mm/10m (± 0,2 mm/1m) |
| Zasięg (max) | 30 m |
| Zasięg z detektorem (max) | 60 m |
| Manual mode | Yes |
| Thread | 1/4" i 5/8" |
| IP rating | IP-54 |