Description
Multi-purpose cross laser Nivel System CL4D-B (+ tripod SJJ-M1 EX, laser stave LS-24 and laser sensor CLS-4)
Variant description: Blue laser beam, the set includes a SJJ-M1 EX tripod, LS-24 laser stave and CLS-4 laser sensor
Technical characteristcs:
| Generated surfaces | 2x horizontal (360°), 2x vertical (360°) |
| Resistance class | IP 54 |
| Source of light | Blue, 505 nm, laser class II |
| Self-leveling range | +/- 4° |
| Working temperature range | From -10 °C to 50 °C |
| Work range | 60 m (140 m with sensor) |
| Accuracy | +/- 1 mm / 10 m |
| Power supply | Batteries Li-ion 7,4 V (2600 mAh) |
| Clamping | ¼″ |
| Length x Width x Height | 125 x 75 x 140 mm |
| Weight | 0.9 kg (multi-purpose cross laser), 3.2 kg (set) |