Description
Multi-purpose cross laser Nivel System CL4D-B
Variant description: Blue laser beam
Technical characteristics
| Generated surfaces | 2x horizontal (360°), 2x vertical (360°) |
| Resistance class | IP 54 |
| Source of light | Blue, 505 nm, laser class II |
| Self-leveling range | +/- 4° |
| Working temperature range | From -10 °C to 50 °C |
| Work range | 60 m (140 m with sensor) |
| Accuracy | +/- 1 mm / 10 m |
| Power supply | Batteries Li-ion 7,4 V (2600 mAh) |
| Clamping | ¼″ |
| Length x Width x Height | 125 x 75 x 140 mm |
| Weight | 0.9 kg |