Description
Multi-purpose cross laser Nivel System CL5R
Variant description: Red laser beam
Technical characteristics
| Generated surfaces | 2 x horizontal (360°), 2 x vertical (360°) |
| Resistance class | IP54 |
| Source of light | Red Laser (635 nm), Class 2 |
| Self-leveling range | ±4° |
| Working temperature range | -10°C do 50°C |
| Work range | 30 m (70 m with sensor) |
| Accuracy | ± 1.5 mm/10 m |
| Power supply | 3.7 V (Li-ion, 8000 mAh) |
| Clamping | ¼″, ⅝” |
| Length x Width x Height | 165 x 100 x 158 mm |
| Weight | 1.08 kg |