Description
Optical level Nivel System N24x
Technical characteristics
| accuracy for 1km double-run levelling | 2 mm/km |
| Telescope length | 215 mm |
| Length | 215 x 130 x 140 mm |
| Resistance class | IP66 |
| minimum focal lenght | 0,3 m |
| image | Straight |
| Field of view | 1°20' (2,3 m) |
| Magnification | 24x |
| Lens diameter | 36 mm |
| Resolution capability | 3,5'' |
| Working temperature range | From -20 °C to 50 °C |
| Length | 215 x 130 x 140 mm |
| Weight | 1.75 kg |