Description
Optical level Nivel System N32x (+ tripod, + laser stave)
The N32x optical level by Nivel System is an instrument for exact measurement of height differences. The level is equipped with high-quality optics that guarantee a very clear image. The magnetic compensator allows measurements to be made in unstable areas, where a tripod with a level can be exposed to constant vibration. The instrument is resistant to dust and water and thus can be used in harsh conditions - during rain or in a dusty environment. The level is intended for surveyors, road builders, builders, archaeologists - for all specialists who require the highest precision and reliability from a measuring instrument.
Variant description: 32x magnification, kit includes SJJ1 tripod and TS-50 laser stave
| Weight | 1.75 kg (optical level), 6.25 kg (set) |
| accuracy for 1km double-run levelling | 1,5 mm/km |
| Telescope length | 215 mm |
| Length | 215 x 130 x 140 mm |
| Resistance class | IP66 |
| minimum focal lenght | 0,3 m |
| image | Straight |
| Field of view | 1°20' (2,3 m) |
| Magnification | 32x |
| Lens diameter | 42 mm |
| Resolution capability | 3,5'' |