Description
Optical level Topcon AT-B4A (+ tripod, + laser stave)
The Topcon AT-B4A optical level (is the successor of the very popular model on the Topcon AT-B4 market) belongs to the group of instruments with excellent value for money. Is one of the most popular and most frequently purchased optical levels in Poland. The instrument is equipped with high-quality optics, protected against fogging and guaranteeing very good image quality. The magnetic compensator allows measurements to be made in unstable areas, where a tripod with a level can be exposed to constant vibration. The instrument is resistant to dust and water (IPX6 standard) and thus can be used in harsh conditions - during rain or in a dusty environment. The level is intended for surveyors, road builders, builders, archaeologists - for all specialists who require the highest precision and reliability from a measuring instrument.
Topcon optical levels are known for their high-quality optics. Thanks to it, these instruments allow you to determine the height differences with the highest accuracy. Riflescopes with a magnification of 24x to 32x and a diameter of 32 - 45 mm with an easy-to-use focus adjustment system, provide a sharp and clear image of the patch and thus facilitate accurate aiming and error-free readings. Magnetically damped compensators are responsible for automatic levelling of the instrument's target axis and thus protect users against erroneous readings resulting from inaccurate manual levelling of the level. All Topcon levels are characterized by high resistance to atmospheric conditions, therefore they can be used in virtually any environment. The TPI company checks every new level before selling and rectifies it if necessary. The client receives an instrument certificate confirming the correctness of the device's operation.
Variant description: 24x magnification, the kit includes SJJ1 tripod and TS-50 stave
| accuracy for 1km double-run levelling | 2 mm/km |
| Telescope length | 214 mm |
| Length | 122 x 214 x 140 mm |
| Resistance class | IPx6 |
| image | Simple |
| Field of view | 1°25' |
| Magnification | 24x |
| Lens diameter | 32 mm |
| Resolution capability | 4'' |
| Weight | 1.5 kg |